World of Warcraft چگونه کار می کند؟ آشنایی و معرفی مفاهیم بازی

How World of Warcraft Works?

 

اگر «یک بازیکن تازه وارد» هستید، و یا به هر دلیلی برایتان جالب است که بدانید «World of Warcraft چه امکاناتی دارد؟» یا «چگونه می توان در بازی پیشرفت کرد؟» و «چه مکانیسم های جدیدی از نسخه های قدیمی به بازی اضافه شده است» حتماً این مطلب جامع را مطالعه نمایید.

 

World of Warcraft، سلطان MMORPG

World of Warcraft یک بازی به سبک MMORPG می باشد. در تفسیر این کلمه باید گفت، MMORPG از ترکیب دو کلمه MMO و RPG ساخته شده است. RPG که حتماً نامش را بار ها در معرفی بازی هایی همچون Witcher و… شنیده اید مخفف عبارت Role Playing Game به معنای «بازی ایفای نقش» می باشد. بازی های سبک ایفای نقش به بازیکن این امکان را می دهند که داستان بازی را در هر لحظه آنگونه که دوست دارند پیش ببرند، در این بازی ها جهان بازی اغلب باز است و شما به ماموریت ها و مراحل مخصوصی محدود نشده اید. در این بازی ها اغلب می توانید شکل و شمایل کاراکتر خود را به طور دلخواه طراحی کنید و قابلیت های کاراکترتان را بر اساس کلاس های مختلفی که ارایه شده است (از جمله جنگجو، دزد، شفا بخش و…) انتخاب نمایید. اما تفاوت World of Warcraft با RPG ها در یک کلمه MMO می باشد. MMO مخفف عبارت Massive Multiplayer Online می باشد که معادل معنای لغوی «آنلاین چند نفره انبوه» می باشد. آنلاین به این معنا که بازی تنها از طریق اینترنت قابل دسترس است. چند نفره به این معنا که در بازی کاراکتر های مختلفی می توانند وجود داشته باشند و می توانید با بقیه کاراکتر ها که پشت آن ها اشخاصی حقیقی همچون شما قرار دارند بازی کنید. در نهایت Massive به معنای «انبوه» نشان دهنده وجود انبوهی از جمعیت کاراکتر ها در جهان بازی می باشد. پس به World of Warcraft، یک بازی «نقش آفرینی چند نفره آنلاین انبوه» خوش آمدید.

 

Setup / فرایند راه اندازی بازی World of Warcraft

برای راه اندازی بازی World of Warcraft حد الاقل به کلاینت بازی نیاز دارید. همانطور که گفته شد بازی فقط به صورت آنلاین قابل اجرا می باشد. بنابراین می توان گفت، اطلاعات کاراکتر های شما و به طور کلی اطلاعات بازی در سرور هایی باید ذخیره گردند. برای اتصال به این سرور ها باید کلاینت بازی را بر روی سیستم خود تهیه نمایید. جهت تهیه کلاینت می توانید آن را از طریق کلاینت Battle.net بلیزارد دانلود نمایید (که در این صورت فقط امکان دانلود آخرین نسخه بازی مهیا می باشد و امکان دانلود نسخه های قبلی بازی برای بازی در سرور های رایگان فراهم نمی باشد)، و یا کلاینت های نسخه های مختلف بازی (از جمله نسخه ی آخر بازی) را از طریق فروشگاه ها تهیه نمایید (می توانید نسخه های مختلف کامل و بدون اشکال بازی را از طریق فروشگاه وو سورس تهیه نمایید). همچنین روش های نصب نسخه های مختلف در سایت (و در دی وی دی مربوط به محصولات وو سورس) موجود می باشند.

بازیکنان World of Warcraft می توانند از یکی از دو نوع سرور ها استفاده نمایند. نوع اول «سرور های خصوصی و رایگان» و نوع دوم «سرور های رسمی بلیزارد و پولی» با این حال سرور های خصوصی غیر قانونی هستند (هر چند بلیزارد/سازنده بازی تا کنون در مقابل آنها جبهه نگرفته است); همچنین این سرور ها از ثبات به مراتب پایین تری نسبت به سرور های اصلی برخوردارند، میزان آفلاین شدن آنها به مراتب بیشتر و باگ های موجود در آنها اغلب غیر قابل شمارش می باشد. با این حال بین سرور های خصوصی هم تفاوت های زیادی وجود دارد. در صورتی که بازی در این سرور ها را انتخاب می کنید، سعی کنید در بهترین آنها بازی کنید. در سمت دیگر میدان سرور رسمی بازی، بلیزارد قرار دارد. بلیزارد تولید کننده ی رسمی بازی می باشد. بنابراین با بازی در سرور های آنها انتظار مشاهده هیچ باگی در هنگام بازی را نداشته باشید. همه چیز همانطور است که باید باشد و تعداد پلیر ها به حدی می باشد که شما را به وجد خواهد آورد. بر خلاف سرور های خصوصی رایگان که قسمت قابل توجهی از محتوای بازی را (به خصوص در مراحل لول آپ) حذف می کنند، تمام محتوا به صورت کامل در بلیزارد بدون کوچکترین اشکالی قابل دسترس می باشند.

البته قابل ذکر است بازی در سرور های بلیزارد با هزینه زیادی همراه خواهد بود; نه تنها باید برای اولین بار محصولی به نام Battle Chest را از بلیزارد تهیه کنید، بلکه در هنگام انتشار هر نسخه جدید از بازی باید محصول مربوط به توسعه (Expansion) جدید را با قیمت بین 50 تا 60 دلار تهیه نمایید. همچنین برای بازی در سرور ها باید ماهانه هزینه اشتراک نیز بپردازید. هزینه اشتراک به ازای هر ماه بین ۱۰ تا ۱۳ دلار می باشد. اگر توانایی تقبل این هزینه را دارید، لحظه ای در خرید آن تردید نکنید. برای خرید لایسنس ها (برای فعال سازی محصولات ذکر شده) می توانید از فروشگاه وو سورس اقدام نمایید. (با توجه به تحریم های مالی علیه ایرانیان امکان خرید مستقیم وجود ندارد، وو سورس به عنوان واسطه فرایند خرید را بجای شما انجام می دهد)

 

داستان بازی World of Warcraft

داستان بازی World of Warcraft را نمی توان در یک پست خلاصه کرد، شاید چندین جلد کتاب هم کافی نباشد! بازی از داستانی بسیار مفصل برخوردار می باشد، شاید مفصل ترین داستان در بین بازی های ویدیویی مربوط به World of Warcraft باشد. شخصیت هایی حماسی و تخیلی که به شکلی جذاب طراحی شده اند تا برای بلیزارد کسب درآمد کنند. داستان بازی عمدتاً حول رقابت و جنگ بین Horde و Alliance شکل می گیرد. با این حال گاهی پیدایش دشمنان مشترک آنها را به اتحاد موقت با هم مجبور می سازد. وظیفه شما در بازی این است که یکی از این دو گروه را انتخاب نمایید، سپس از هر گروه نژادی را انتخاب کنید و در نهایت کلاس مربوط به شخصیت خود را برگزینید، نام و شکل مناسبی را به کاراکتر خود تخصیص دهید و در بازی برای گروه خود (Horde یا Alliance) و حتی برای شخص خود افتخار کسب کنید.

 

در داخل بازی World of Warcraft

Login / ورود به حساب کاربری

 

 

پس از تهیه کلاینت World of Warcraft و ساخت حساب کاربری در سایت مربوط به سرور های خصوصی (رایگان) و یا بلیزارد، با اجرای فایل اجرایی بازی برای شما باز می شود. در مرحله اول از شما Email (و یا نام کاربری) بعلاوه رمز عبور حساب کاربری شما در سایت خواسته می شود. اطلاعات را به درستی وارد کرده و وارد صفحه ی مربوط به کاراکتر های موجود در حساب کاربری خود می شوید.

 

ساخت کاراکتر،  انتخاب نژاد، کلاس، Horde و Alliance

 

 

اگر برای اولین بازی بازی World of Warcraft را اجرا می کنید (و در حساب خود کاراکتری را قبلا ایجاد نکرده اید) کاراکتر ی در این صفحه وجود نخواهد داشت. پس باید کاراکتر جدیدی بسازید. در فرایند ساخت کاراکتر جدید از شما نام کاراکتر، کلاس و Race (نزاد کاراکتر) پرسیده می شود. همچنین در بازی دو گروه اصلی وجود دارند که همیشه با هم در جنگ هستند، یکی از این گروه ها Alliance و دیگری Horde نام دارد. برخی Race ها (نژاد ها) برای Horde و برخی برای Alliance قابل دسترسی می باشند. همچنین کلاس های بازی نیز برای برخی Race ها قابل دسترس بوده و برای برخی دیگر غیر قابل دسترس می باشند.

همچنین امکان شخصی سازی ظاهر کاراکتر نیز برای شما فراهم می باشد. پس از ساخت کاراکتر، کاراکتر خود را انتخاب و وارد جهان بازی شوید.

 

Level UP / افزایش سطح

 

 

پس از ورود به بازی World of Warcraft برای اولین بازی، لول (Level) یا سطح کاراکتر شما ۱ می باشد. اولین وظیفه شما در بازی افزایش این سطح به بیشترین سطح ممکن است. مقدار بیشترین سطح ممکن در نسخه های مختلف متفاوت است. مثلاً در نسخه Wrath of the Lich King بیشترین سطح در دسترس 80 و در آخرین نسخه منتشر شده تا کنون (Legion) برابر 110 می باشد.

برای افزایش سطح باید ماموریت های بازی را انجام دهید. به این ماموریت ها در World of Warcraft، کوئست (Quest) می گویند. هر کوئست از بازی را می توانید از طریق NPC های مختلف (NPC یا non-player character/ کاراکتر های غیر پلیر) در نقاط مختلف بازی و بعضاً اشیایی خاص در بازی تهیه نمایید. هر کوئست به شما دستوراتی می دهد، پس از انجام این دستورات (که متن آنها در کوئست مشخص می شود) باید نتیجه نهایی ماموریت را به جایی برگردانید (اغلب همان NPC که کوئست را از آن دریافت کرده اید). پس از اینکه کوئست را تکمیل و به صاحبش بازگرداندید به شما جوایزی (Reward) داده می شود. کمیت و کیفیت این جایزه ها در هر کوئست تعریف شده است. در مراحل ابتدایی بازی و در هنگام افزایش سطح، این جوایز اغلب به طور ثابت شامل گلد (Gold / اعتبار دیجیتالی داخل بازی برای خرید آیتم و…)، تجربه (Experience که اگر به مقداری مشخص برسد لول / سطح کاراکتر شما افزایش می یابد) می باشند. همچنین بعضاً جوایزی از جمله آیتم و انواع اعتبار های دیگر نیز با تکمیل کوئست ها به کاراکتر داده می شوند.

توجه داشته باشید، اگر برای افزایش سطح از ۱ به ۲، شما نیاز به تکمیل ۲ کوئست (هر کدام با XP / Experience برابر ۱۰۰) داشته باشید، برای افزایش سطح از 2 به ۳ مقدار بیشتری XP نیاز خواهید داشت. این مورد تا جایی ادامه می باشد که در سرور اصلی بازی (بلیزارد) برای افزایش سطح در لول های آخر بعضاٌ باید ۱۰ ها کوئست را تکمیل نمایید (که خود دارای جذابیت می باشد). به طور کلی XP مورد نیاز برای افزایش سطح در هر سطح تا حدودی به شکل تصاعدی افزایش می یابد.

یکی دیگر از راه های افزایش سطح کشتن موجودات درون بازی می باشد که به علت مقدار کم XP که به کاراکتر می دهند، به هیچ عنوان این روش پیشنهاد نمی شود.

Mount

مونت / ماونت / Mount در بازی World of Warcraft، به موجوداتی (یا اشیایی) در بازی اطلاق می گردد که کاراکتر شما می تواند سوار بر آنها شده و با سرعتی بیشتر در محیط بازی حرکت کند. در واقع Mount ها همان وسایل نقلیه ما در دنیای Warcraft می باشند. برخی از این مونت ها می توانند پرواز کنند و برخی فقط روی زمین راه می روند، برخی تندتر از بقیه و برخی کند تر. به طور کلی در لول 20 هر کاراکتر می تواند اولین مونت زمینی و در لول 60 اولین مونت پروازی خود را تهیه نماید.

 

Items / آیتم ها

 

 

یکی از اهداف اصلی بازی World of Warcraft افزایش قدرت کاراکتر در نبرد می باشد. برای نیل به این امر، شما باید Stat های مربوط به کاراکتر خود را افزایش دهید. از جمله این Stat ها می توان به Strength، Intellect، Agility، Attack Damage، Haste, Critical Damage و… اشاره نمود. برای افزایش Stat ها امکانات متفاوتی وجود دارد که اصلی و دائمی ترین آنها استفاه از آیتم های با قدرت های بالا تر می باشد. هر آیتم که قابل نصب بر روی کاراکتر باشد (که البته ظاهر گرافیکی و بصری پوشش کاراکتر را نیز تغییر می دهد) به میزان معینی به این Stat ها اضافه می کند. همچنین می توانید با قرار دادن GEM در اسلات های هر آیتم (آیتم هایی که می توانید GEM بر روی آنها قرار دهید) قدرت یک آیتم را افزایش دهید. آیتم های قابل Equip شامل دسته های مختلفی از جمله Plate, Mail, Leather, Cloth و… می شوند. توجه داشته باشید آیتم های قابل استفاهده در جایگاه پوشش کاراکتر بستگی به کلاس کاراکتر شما دارد. به عنوان مثال برای کلاس روگ (Rouge) تنها آیتم های پوششی Leather و سلاح از نوع Dagger قابل استفاده می باشد.

البته آیتم ها صرفا مختص به تغییر پوشش و افزایش قدرت نیستند. در واقع انواع مختلفی از آیتم ها در بازی وجود دارد. از جمله آیتم هایی که HP / سلامت هیروی شما را افزایش می دهند، آیتم هایی که به صورت موقت Stat های شما را افزایش می دهند و یا ظاهر شما را تغییر می دهند، آیتم هایی که مونت های جدیدی را برای شما در دسترس قرار می دهند، آیتم هایی که می توانید از طریق آنها کوئست های جدید دریافت کنید، آیتم هایی که در افزایش سطح حرفه کاراکتر می توانید از آنها استفاده کنید و البته چندین مورد دیگر از انواع آیتم ها که در بازی موجود هستند.

 

حرفه / Profession

یکی از اهداف اصلی دیگر بازی World of Warcraft برای هر کاراکتر، توسعه و افزایش سطح حرفه می باشد. حرفه یا Profession در واقع شغل هر کاراکتر در دنیای بازی می باشد. هر کاراکتر می تواند تعدادی شغل اصلی و شغل فرعی داشته باشد. از جمله شغل های اصلی بازی می تواند به Blacksmithing، Jewelcrafting، Leather Working و… اشاره نمود. برای افزایش سطح هر شغل باید آیتم های مختص به آن را  بسازید (و یا در حرفه هایی مانند Skinning بدست آورید). در واقع از ساخت آیتم های لول پایین می توانید پس از مدتی آیتم های لول بالا بسازید. تا جایی که برخی از این آیتم ها به قدری خاص و قدرتمند هستند که می توانید آنها را در محل هایی مانند Auction House (محل فروش آیتم ها که کاراکتر های دیگر در بازی می توانند آیتم های شما را تهیه کنند) به فروش بگذارید.  همچنین برخی مشاغل مکمل یکدیگر هستند. بعنوان مثال برای حرفه Blacksmithing که در آن می توانید اغلب آیتم های قابل Equip از نوع Plate را بسازید باید یک سری موارد (آیتم) های اولیه تهیه کنید. هر چند این آیتم ها را می توانید از Auction House و یا از طریق Trade با بازیکنان دیگر بدست آورید، اما اغلب پلیر ها ترجیح می دهند از طریق افزایش سطح حرفه Mining مواد اولیه Blacksmithing را بدست آورند.

 

PVE و PVP

PVP مخفف عبارت Player versus Player و PVE مخفف عبارت Player versus Elite می باشد. مورد اول اشاره به رقابت بین کاراکتر شما و کاراکتر های پلیر های دیگر در بازی دارد که انسان های حقیقی آنها را کنترل می کنند. و مورد دوم اشاره به رقابت بین کاراکتر شما و کاراکتر های سیستمی در بازی دارد که توسط انسان کنترل نمی شود، بلکه توسط خود کامپیوتر و هوش مصنوعی کنترل می شوند.

PVP در بازی شامل نبرد با کاراکتر های دیگر در دنیای بازی، Battleground و Arena می شود. PVE نیز شامل حضور در سیاهچال های بازی ( Dungeon ها) می شود. PVE و PVP هر دو، از قسمت هایی هستند که بیشترین زمان بازی صرف آنها می شود و کاراکتر ها از طریق امتیازات به دست آمده در آنها به حدالاکثر قدرت می رسند.

 

Dungeon و Instance

 

 

Dungeon (به فارسی: سیاهچال) ها مکان هایی جدا از محیط اصلی بازی می باشند که در آنها NPC های قدرتمند دشمن با شما (که به آنها اغلب Elite می گویند) قرار گرفته اند. شما باید این NPC ها را از بین ببرید تا به قدرتمند ترین NPC های هر سیاهچال برسید. به این NPC باس (Boss) گفته می شود. کشتن باس هر سیاهچال علاوه بر افزایش XP کاراکتر به حد قابل توجهی در مراحل لول آپ، آیتم های قدرتمندی به اعضای Raid (یا به برخی از اعضا) بدست می دهد. حضور در سیاهچال ها و Raid ها (گروه هایی که برای شکار باس ها و Elite ها از کاراکتر های خودی تحت عنوان Party تشکیل می شوند) یکی از راه های افزایش قدرت کاراکتر از طریق بدست آوردن آیتم های خاص می باشد.

 

Guild / اتحاد

گیلد ها اتحاداتی می باشند که کاراکتر ها در هر گروه Alliance و Horde جهت تقابل با یکدیگر (PVP) و یا تقابل با موجودات بازی (PVE) در آنها عضو می شوند. هر Guild شامل اعضایی با درجات مختلفی می باشد که بالاترین درجه در آن Guild Master می باشد که اغلب شخصی ماهر و آشنا به مفاهیم و محتوای بازی می باشد.

 

 

‌Battleground / میدان نبرد

 

 

در حوزه ی PVP میدان های نبرد World of Warcraft نقش موثری را ایفا می کنند. Battleground ها زمین هایی باز هم جدا از محیط اصلی بازی می باشند که در آنها تعدادی کاراکتر (اغلب 40 کاراکتر; ۲۰ نفر Alliance و ۲۰ نفرHorde) با هم به رقابت می پردازند. هر کدام از Battleground ها می توانند نقشه ای (Map) جداگانه با ظاهری متفاوت داشته باشند و از مدی (Mode) متفاوتی استفاده کنند. به عنوان مثال برنده در برخی از میدان های نبرد گروهی می باشد که پرچم رقیب را چند بار (به تعداد مشخص) بدزدد و به بیس (Base) گروه خودشان منتقل کند، در برخی از Battleground های دیگر نیز برنده گروهیست که مناطقی از میدان نبرد را برای خود تصرف کند و به ازای تصرف این مناطق امتیاز میدان نبرد حاضر در آن ها افزایش داده و با رسیدن به حد نصابی مشخص پیروزی را بدست آورد. با شرکت در هر Battleground مقداری مشخص Honor Point (یک اعتبار برای خرید آیتم های PVP) به کاراکتر ها داده می شود که میزان آن برای کاراکتر های تیم برنده به مراتب بیشتر از تیب بازنده میدان می باشد. در نسخه جدید بازی Legion از Honor Talent ها نیز رو نمایی شده است که مکانیسمی جدید برای افزایش توانایی های کاراکتر می باشد.

Arena / میدان مسابقات

 

 

یکی دیگر از مفاهیم در حوزه PVP میدان های مسابقه با Arena ها می باشند. در یان میدان ها تیم های ۳ به ۳، ۲ به ۲ و ۵ به ۵ از کاراکتر های گروه هورد یا الاینس در مورد تیمی به همان اندازه تیم خودشان از گروه هورد یا الاینس قرار می گیرند. پیروز این میادین گروهی می باشد که حدالاقل یکی از اعضا تیمش زنده بماند در حالی که همه اعضا تیم مقابل کشته شده باشند. با پیروزی در این میادین مقداری اعتبار (Conquest Point) به کاراکتر اضافه می شود که می تواند با استفاده از آن آیتم های قدرتمند تری در بخش PVP بدست آورد.

 

Reputation / اعتبار و شهرت

یکی دیگر از مفاهیم بازی World of Warcraft اعتبار، شهرت و یا Reputation می باشد. Reputation برای هر کاراکتر هنگام کمک به فرقه ها (Faction) های مختلف در جهان بازی بدست می آید. از کمک منظور تکمیل کوئست های ارایه شده توسط NPC های هر فرقه می باشد که اغلب ماموریت های روزانه (Daily Quests) می باشند. با به دست آوردن Reputation از طریق حل کوئست (و البته روش هایی دیگر که در اینجا به همین مورد بسنده می کنیم) می توانید با Faction مورد نظر دوست شوید (Friendly) و از طریق اعتبار هایی مشخص آیتم هایی که Vendor NPC (فروشنده های فرقه) ارایه می کنند را تهیه نمایید. برخی از این آیتم ها (از جمله مونت ها) بسیار ارزشمند می باشند و برای بدست آوردن آنها در سرور های اصلی بازی (بلیزارد) بعضا باید هفته ها زمان صرف کردد.

 

Achievement / دستاورد ها

یکی دیگر از اهداف پلیر ها در بازی به دست آوردن Achievement های مختلف می باشد. رستاورد ها از طریق تکمیل یک سری فرایند های مخصوص در بازی به کاراکتر داده می شوند. به عنوان مثال زمانی که شما ۱۰ کوئست اول خود را در بازی تکمیل کنید، دستاورد مربوط به تکمیل ۱۰ کوئست را دریافت می نمایید. زمانی که ۱۰۰۰ کوئست تکمیل کنید دستاورد مربوط به آن ها به دست می آورید. زمانی که یک سیاهچال را برای اولین بازی با کشتن آخرین باس آن به پایان می رسانید دستاورد مربوط به آن را دریافت می نمایید. همچنین ۱۰ ها نوع مختلف دیگر از دستاورد ها موجود است که مجموعه چندین هزار Achievement مختلف را در بازی قابل دسترس نموده اند.

 

در این لحظه چه کنیم؟

آنجه گفتیم توضیحی بود بر اصلی ترین مفاهیم بازی World of Warcraft که با استفاده از آنها می توانید هم اکنون سفر نامتناهی خود را به دنیای بازی آغاز کنید. دنیایی که با وجود محدود بودن کلمات در آن، زمانی که می توان در آن صرف کرد، حد و اندازه ای ندارد. هر زمان در بازی برای شما کاری وجود دارد تا انجام بدهید. اما هیچگاه نباید در چیزی زیاده روی کرد، حتی در World of Warcraft!

برچسب ها: ,,,