معرفی و بررسی بازی های پیشگام ژانر MMORPG

Pioneering MMORPG Games

بدون شک World of Warcraft سردمدار ژانر MMORPG در جهان می باشد. امروز تعداد قابل توجهی از پلیر ها این بازی را انجام می دهند و از آن لذت می برند. همچنین بلیزارد توانسته طی سال های گذشته با تغییرات متعدد در بازی، آن را به محیطی دوست داشتنی حتی برای تازه وارد ها تبدیل کند. هر چند امروز بازی هایی مانند Elder Scrolls Online برای بازی قد علم کرده اند اما به هر حال آنچه World of Warcraft ارایه می کند زمین تا آسمان با بقیه بازی های هم ژانر خودش متفاوت (و اغلب جذاب تر) است. با این حال داستان همیشه اینگونه نبوده، اگر به زمان های دور برگردیم، به دورانی که حتی اسمی از World of Warcraft وجود نداشت و هیچ کاراکتری در دنیای چند قاره ای بازی قدم بر زمین نمی گذاشت، بازی هایی را مشاهده می کنیم که خیلی هایمان حتی اسمشان را نشنیده ایم. در این مطلب به بررسی و معرفی برخی از این باز یها می پردازیم.

 

Ever Quest

شاید معروف ترین بازی قدیمی در ژانر MMORPG بازی Ever Quest باشد. Ever Quest در مارچ سال 1999 برای اولین بازی توسط Sony Online Entertainments عرضه شد. هر چند قبل از Ever Quest بازی هایی مانند Tibia در همین سبک و ثیاق وجود داشتند، ولی برای اولین بازی Ever Quest توانست با استفاده از موتور ۳ بعدی خود سبک سوم شخص را به دنیای MMORPG بیاورد و موفق هم بشود. این موفقیت تا جایی ادامه داشت که بازی توانست بیش از 430 هزار مشترک تا سال 2004 بدست آورد. اما از یک جایی باید با دوران اوج خداحافظی می کرد. درست زمانی که بلیزارد در سال 2005 بازی World of Warcraft خود را عرضه کرد دوران پایان Ever Quest بود. برخی سرور های بزرگ بازی در آن دوران فعالیت خود را متوقف کردند و تعداد پلیر های بازی نیز رو به کاهش گذاشت.

با این حال بدون شک Ever Quest اگر موثر ترین بازی در سبک نفش آفرینی انبوه آنلاین نباشد بدون شک یکی از موثر ترین هاست. این بازی که زمانی مقدمه ای شد بر دنیای امروز بازی های MMORPG همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و حتی امروز هم شاید بتوان آن را رقیبی هر چند کوچک برای غول هایی چون World of Warcraft یا Elder Scrolls بر شمرد.

 

Ultima

Ultima نیز یکی دیگر از بازی های سبک MMORPG می باشد که در سال 1981 اولین نسخه از آن منتشر شد. بازی توسط شخصی بنام Richard Garriot ساخته شد و سپس توسط Electronic Arts خریداری و برند Electronic Arts بر روی بازی ثبت شد. آخرین نسخه از بازی با نام Ultima Forever در سال 2013 در نمایشگاه کامیک کان سن دیگو در آمریکا معرفی شد.

برچسب ها: ,,,,